Gazze’de öldürülen Filistinli şairin kızı da İsrail saldırısında hayatını kaybetti

İsrail’in Gazze’ye bombardımanında hayatını kaybeden Gazze İslam Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim görevlisi Rıfat El Arir’in kızı Şeyma Rıfat El Arir’in de ailesiyle birlikte İsrail’in Gazze’ye saldırısında yaşamını yitirdiği açıklandı.

CNN International’ın görgü tanıklarına ve aile dostlarına dayandırdığı haberine göre, Şeyma Rıfat El Arir, Gazze kentinin batısındaki evlerine İsrail tarafından düzenlenen hava saldırısında eşi ve 2 aylık oğullarıyla birlikte hayatını kaybetti. Gazzeli akademisyen, şair ve yazar Rıfat El Arir de Aralık 2023’te benzer bir saldırıda hayatını kaybetmişti.

EVE ÜÇ FÜZE İSABET ETTİ, BİNA TAMAMEN YERLE BİR OLDU

El Rimal mahallesindeki görgü tanıkları, CNN’e yaptıkları açıklamada, ailenin sığındığı eve üç İsrail füzesinin isabet ettiğini anlattı. CNN’in konu hakkında yorum talebine yanıt veren İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) İsrail ordusunun uluslararası hukuku takip ettiğini ve ‘sivil kayıpları azaltmaya’ çalıştığını ancak tam koordinatlar ya da saldırının zamanlaması olmadan konu hakkında daha fazla yorum yapamayacaklarını savundu.

Olay yerinden çekilen video görüntülerinde ise saldırının ardından çevredeki kişilerin eve doğru koştuğu ve ölenlerin cansız bedenlerinin çevresinde toplandığı görüldü. Görüntülerde evin tamamen yıkıldığı da kameralara yansıdı. Bölgede yaşayanlar, CNN’e yaptıkları açıklamada, cesetlerin El Ehli Baptist Hastanesi’ne götürüldüğünü söyledi.

Baba Rıfat El Harir’in arkadaşı Gazzeli şair Musab Ebu Toha da CNN’e Mısır’ın başkenti Kahire’den yaptığı açıklamada, Rıfat’ın erkek kardeşinin ‘Rıfat’ın kızı, eşi ve yeni doğmuş bebeklerinin ölümüne ilişkin yıkıcı haberi verdiğini’ anlattı.

‘BABA, BİLİYOR MUSUN, DEDE OLDUN’

Ebu Toha’nın aktardığına göre, Şeyma Rıfat El Arir, yakın zaman önce Facebook hesabından anne olduğunu duyurmuştu. Şeyma’nın babasına hitaben yazdığı mesajın bir ekran görüntüsünü CNN ile paylaşan Ebu Toha’ya göre, Şeyma mesajında şöyle yazmıştı:

“Sana güzel bir haberim var; keşke bunu sana yanımdayken iletebilseydim. Sana ilk torununu sunuyorum. Baba, biliyor musun, dede oldun. Bu, uzun zaman boyunca taşımanı hayal ettiğim torunun Abdulrahman. Ama onu göremeden seni kaybedeceğimi hiç hayal etmezdim.”

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x