Navalni’nin ölmeden önceki son görüntülerini çeken gazeteciye gözaltı

Rusya’da tutulduğu ceza kolonisinde 16 Şubat’ta hayatını kaybeden muhalif Aleksey Navalni hayattayken çekilen son videoyu kayda alan gazeteci Antonina Favorskaya gözaltına alındı. Favorskaya, Navalni’nin ‘aşırılıkçı örgütü’ ile bağlantısı olmakla suçlandı. Favorskaya ayrıca bu ay Rusya’da gözaltına alınan altıncı gazeteci oldu.

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, Favorskaya, yıllardır Navalni’nin sanık olarak çıkarıldığı mahkeme ve duruşmaları takip ediyordu. Sınır Tanımayan Gazeteciler’in (RSF) paylaştığı bilgilere göre, mart ayında Rusya’da beş gazeteci daha gözaltına alındı.

OVD-INFO: İLK OLARAK 17 MART’TA GÖZALTINA ALINDI

Rusya’nıdaki hak ihlallerini takip eden OVD-Info isimli insan hakları kuruluşu, Favorskaya’nın 27 Mart Çarşamba günü geç saatlerde gözaltına alındığını ve Navalni’nin Yolsuzlukla Mücadele Vakfı’nın sosyal medya platformlarında paylaşım yaptığı için ‘aşırılıkçı bir örgüte’ katılmakla suçlandığını aktardı. Navalni’nin sözcüsü Kira Yarmysh ise Favorskaya’nın vakfın platformlarında paylaşım yapmadığını belirterek Rus yetkililerin ‘bir gazeteci olarak işini yaptığı için onu hedef aldığını’ iddia etti.

OVD-Info, Antonina Favorskaya’nın ilk olarak Navalni’nin mezarına çiçek bıraktıktan sonra 17 Mart’ta gözaltına alındığını bildirdi. 10 gün hapishanede tutulan Favorskaya’ya ‘polise itaatsizlik’ suçlaması yöneltildi. Ardından, gazetecinin gözaltı süresi bitti. Yetkililer, Favorskaya’ya yeniden suçlama yönelterek cuma günü başkent Moskova’daki Basmanny Bölge Mahkemesi’ne çıkarılmasına hükmetti.

RSF: 5 GAZETECİ DAHA GÖZALTINA ALINDI

RSF’nin paylaştığı bilgilere göre, gazeteciler Alexandra Astakhova ve Anastasia Musatova da Favorskaya’yla görüşmek üzere tutulduğu cezaevine geldikten sonra bir süreliğine gözaltına alındı. Favorskaya’nın evinin aranmasını haberleştiren gazeteciler SOTAvision’dan Ekaterina Anikievich ve RusNews’ten Konstantin Yarov da bu esnada gözaltına alındı. Yarov, RusNews’e yaptığı açıklamada, gözaltına darp edildiğini anlattı.

Son olarak RusNews muhabiri Olga Komleva da başkent Moskova’nın yaklaşık 1300 kilometre doğusunda yer alan Ufa’da çarşamba günü gözaltına alındı.

Ne olmuştu?

Rusya Federal Cezaevi Hizmetleri, Navalni’nin cezaevinde hayatını kaybettiğini ve ölüm nedeninin araştırılacağını 16 Şubat’ta bildirmişti. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yaptığı açıklamada, Federal Cezaevi Hizmetleri’nin belirli kurallar çerçevesinde Navalni’nin ölümünün nedenlerini araştırdığını ve bunun için herhangi bir talimata gerek olmadığını ifade ederek, “Doktorlar gerekli araştırmaları yapacaktır” ifadesini kullanmıştı.

Kremlin’e muhalif Aleksey Navalni, zehirlendiği iddiasıyla Almanya’nın başkenti Berlin’de tedavi gördükten sonra 17 Ocak 2021’de başkent Moskova’ya dönüşünde havalimanında tutuklanmıştı. Rusya Federal Cezaevi Hizmetleri’nin talebi üzerine 2 Şubat 2021’de Moskova Şehir Mahkemesinde Navalnıy aleyhinde açılan dava sonuçlanmış; Navalni’yi geçmişte yolsuzluk davası sonucunda verilen 3,5 yıl ertelenmiş hapis cezası, adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevrilmişti.

Rus mahkemesi, Ağustos 2023’te cezaevinde bulunan Navalni’yi ‘aşırılık yanlısı topluluk oluşturmak’tan 19 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x